Bu Konferansta Türk Dünyası Konuşuldu

Denizli Ülkü Ocakları tarafından “Türk Dünyası Konuşmaları Konferansı” düzenlendi.

Bu Konferansta Türk Dünyası Konuşuldu
19 Kasım 2019 - 10:19
Reklam
Reklam


HABER MERKEZİ

Çatalçeşme Oda Tiyatrosunda gerçekleştirilen konferansa, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fatih Keskin, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Himmet Büke, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Esma Özdaşlı, Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl ve İlçe Teşkilatı yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansta, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fatih Keskin, “Dünden Bugüne Türk Dünyası”, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Himmet Büke, “Türk Dünyasının Dil Meselesi”, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Esma Özdaşlı da “Ermeni Meselesi Ekseninde Türk Dünyası” konusunu anlattı.

“TÜRK’ÜN İZİ HER YERDE VAR”

Konferansta konuşan Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fatih Keskin, “Bütün Dünya Türk’ün coğrafyasıdır. Bugün Dünya’nın hangi coğrafyasına bakarsanız bakın bir Türk imzası bulmak mümkündür. Türk’ün izi her yerde vardır. Türk’ün yeryüzündeki serüveni tesadüfi değildir” dedi. Keskin konuşmasında ayrıca Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Türk coğrafyasındaki faaliyetleri konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Himmet Büke de yaptığı konuşmada, dilin bir kimlik meselesi olduğunu belirterek, “Türkçe dünya üzerinde çok farklı coğrafyalara yayılmış, gerek coğrafya gerekse yerel kültürlerin etkisiyle farklı etkileşimlere girmiş köklü bir dildir” ifadelerini kullandı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Esma Özdaşlı ise Türk-Ermeni ilişkilerinin başlangıcına yönelik tarihi süreci ve Türk-Ermeni milletleri arasındaki ilişkiler hakkında bilgiler verdi. Özdaşlı, “Sözde Ermeni Soykırımı” iddialarının temeli olan tehcir kanunu, bu kanunun uygulanması ve buna bağlı olarak iddia edilen “Sözde Ermeni Soykırımı” iddialarının asılsız olduğunu ortaya koyan kanıtlardan örnekler sundu.

Konferansın sonunda bir konuşma yapan Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı, katılımcılara teşekkür etti. Aydınlı, Keskin, Büke ve Özdaşlı’ya çiçek takdim etti. Konferans öncesi Ozan Nihat mini bir konser sundu. MESUT GÜLER


YORUMLAR

  • 0 Yorum