Reklamı Geç

Denizli-Aydın otobanı için 25 bin dönüm tarım arazisi yok edilecek

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), geçen yıl kasım ayında ihalesi yapılan Aydın-Denizli otoyolu için 25 bin dönüm meyve bahçesi ve tarım arazisini yok edeceğini açıkladı. Otoyol yerine mevcut duble yolun genişletilmesini önerdi.

Denizli-Aydın otobanı için 25 bin dönüm tarım arazisi yok edilecek
21 Mart 2021 - 12:48
Sozcu.com.tr’dan Latif Sansür’ün haberine göre; AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, binlerce yıllık Menderes ovasının ve verimli tarım topraklarının yok edilmeye çalışıldığını söyleyerek, otoyol projesinin durdurulmasını istedi.

Yap, işlet devret modeline dayalı ihalesi dokuz kez ertelenen, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ihale ile 8 milyar 776 milyon lira bedelle 40 yıllığına özel bir firmaya verilen Aydın-Denizli oto yolunun verimli tarım topraklarını yok edeceğini savunan AYÇEP, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına çağrıda bulundu.MENDERES OVASI YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Vergili, 163 kilometrelik otoyolun 25 bin dönüm verimli tarım arazisini yok edeceğini belirterek, “Milyonlarca metrekare birinci sınıf tarım toprağı arazisi, binlerce yıl kullanılamayacak. Dünyada ve ülkemizde tarım toprakları giderek tükenirken, verimli topraklar taş, beton ve asfaltla kaplanacak.  

Büyük Menderes ovasını Çin Seddi gibi ikiye bölecek olan yol ile ekosistem zarar görecek. Dönüşü olmayan bir zarar verilecek. Milyonlarca yılda meydana gelen kadim Menderes Ovası yok edilmeye çalışılıyor” dedi.

MEVCUT YOLLAR GENİŞLETİLEBİLİR

Milyarların harcandığı otoyolun, mevcut duble yollardan sadece 20 dakika kısa sürede kat edileceğini belirten Vergili, “Mevcut çift şeritli yollarda Aydın çıkışında sorun yok. Nazilli sıkıntılı.

Bu da çevre yolu düzenlemesi ile çözülebilir. Otoyola harcanan rakamların çok küçük bölümüyle mevcut yollar genişletilip, ek şerit yapılabilir. Böylece ülke ekonomisi zarar görmez, çevreye vereceği zarar da en aza iner” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Gece kuşu
  1 ay önce
  Kimse merak etmesin sondajlar ovayı ağır ağır bitiriyor aydın 'ın incisi sarı lop inciri önceki gibi kalite yok olmayacakta ağaçlar kuruyor kuyulara salınan asit buharlaşma yolu ile soluyoruz korona bitse insanlar kanserden ölecek 10 yıl önce ilaçsız sebze olurdu tarlalarda ama şimdi imkanı yok .Asfaltin betonun yıyilip içilmeyecek birşey olduğunu anladığımız gün tarimin ciftcinin tarim arazilerinin degeri bilinecek İnsallah geç olmaz
 • Odkan20
  1 ay önce
  Çiftçiyiz lakin denizli aydın,denizli antalya,denizli afyon bağ***tılı konya ankara Otoyolları şart kaldıki TARIM arazileri esas yerleşim a***ı Sanayii a***ı olarak çok kötü heba ediliyor
 • İsimsiz
  1 ay önce
  Nasıl yapsınlar Tünel mi açsınlar yoksa uçan yol mu yapsınlar. Yapsalarda suç yapmasalarda
 • Bahattin Cobanoglu
  1 ay önce
  O duble yolun nasıl genisliyecegini merak ediyorum çünkü birçok yerleşim yeri var yol üzerinde oraları nasıl genisketeceksiniz mesela Nazilli yi?