Denizli'de binlerce dönüm arazi vatandaşın kullanımına açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Milli Emlak Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğe göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait taşınmazlar toprağı olmayan ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere 10 yıllığına kiralanacak.

Denizli'de binlerce dönüm arazi vatandaşın kullanımına açılıyor
19 Eylül 2020 - 12:35
Reklam

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre Türkiye'de tarımsal üretimi arttırmak maksadıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait hazine taşınmazları işleyecek toprağı olmayan köylülere ve yeterli toprağı olmayan köylülere 10 yıllığına kiralanacak.

Buna göre çiftçilerin nüfusa kayıtlı oldukları ve ya ikamet ettikleri köy ya da mahallelerde bulunan hazineye ait tarım arazileri 10 yıllığına kiralanacak. Bu arazilerin ilk yıl kira bedeli olarak da taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1 buçuğu kadar olacak.

Eğer bir köyde ya da mahallede yeterli başvuru bulunmazsa, bu araziler topraksız ya yeterli olmayan çiftçilerin dışında kalan gerçek ve tüzel kişilere kiralanacak. Tebliğ ile topraksız veya yeterli toprağı olmayan (60 dönümden az) çiftçilere 60 dönüme kadar hazine taşınmazı kiralanacak.

İŞLEMLER NASIL YAPILACAK?
Topraksız ya da yeterli toprağı olmayan köylüler bulundukları mahalle ya da köyde bulunan hazine taşınmazları için başvuru dilekçesi gönderecek. Gönderilen dilekçeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alınacak. Akabinde her mahalle ve köy sınırlarındaki hazine arazileri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Orman Müdürlükleri'nden olur raporu çıkartılacak. 

Olur raporu verilen araziler de köylülere kiraya verilecek. Ecrimisil arazilerin de değerlendirileceği süreçte eğer bir köyde ya da mahallede aynı arazi için birden fazla talep olursa, aralarında kura çekilerek, kiralama işlemi gerçekleştirilecek.
KADIN VE GENÇ ÇİFTÇİLER ÖNCELİKLİ OLACAK
Çıkarılan kanun uyarınca 25-40 yaş arası genç çiftçiler ile kadın üreticilere pozitif ayrım sağlanacak. Bu şekilde de hem tarımsal üretim arttırılması hem de genç çiftçileri üretime yöme yönlendirmek amaçlanıyor.

DENİZLİ'DE ÜRETİM OLUMLU ÖLÇÜDE ARTACAK
Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, çıkarılan kanun ile Denizli'de üretimin artacağı ve bununla birlikte hayvancılığa da olumlu etkileri olacağını vurguladı. Gemici, 'Uygulama ülke içerisinde işlenmeyen epey bir arazi miktarının olduğu tespiti ile başladı. Bu özel ya da hazineye ait araziler olabilir. Hazineye ait atıl vaziyette duran arazilerin, vatandaş ecrimisil bedelleri yükseke olduğu için kiralamak istemiyorlardı. Şimdi çıkarılan kanunla ecrimisil bedellerinin yarı fiyatına kiralama ücreti ve 10 yıllık kira dönemi tipinde, tarımsal üretim ve üretim amaçlı ağaçlandırmak da dahil olmak üzere kiraya verilecek. 10 yıllık süre sonunda gerekli şartları karşılayan üreticilere arazilerin satışı da gündeme gelecek. İlimizde yapılacak olan kiralamanın ardından üretim olumlu olarak artacak. Gerek yem bitkisi üretimi gerekse meyve üretimi yapılması ile ilimizde hayvancılığa da olumlu etkisi olacak. Bu açıdan bu kanun ilimiz için olumlu olacak.' dedi.

ECRİMİSİL NEDİR?
Haksız işgal tazminatı olarak da tanımlanan ecrimisil, bir malın veya taşınmazın sahibinin ya da idarenin rızası dışında kullanılması anlamına gelir. Haksız işgal tazminatı (ecrimisil) mal sahibinin zarara uğrayıp uğramadığı veya işgalcinin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın talep edilen tazminattır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum