Denizli esnafı zor durumda! (ÖZEL HABER)

Covid-19 virüsü ile birlikte yaklaşık bir yıldır hayatımızı etkileyen pandemi yasaklarında en çok mağdur olanların başında gelen esnaflar, kredilerinin üç ay daha ertelenmesi için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi’ne başvuruyor. Kanuni hakları olmamasına rağmen, Kooperatif Başkanı Çelikkol ve ekibi  çaresiz durumda olan esnafları idare etme yönünde tavır alıyor.

Denizli esnafı zor durumda! (ÖZEL HABER)
26 Ocak 2021 - 11:35 - Güncelleme: 26 Ocak 2021 - 13:00
Pandemi sürecinde en çok etkilenen ve bazılarının kepenk kapatma zorunda kaldığı esnaf ve sanatkarlar, kredi borçları ile aidat alacaklarının en az üç ay ertelenmesi konusunda müracaatta bulunuyor. İşyerlerini kapatan veya kira vererek kurtulmak isteyen esnaflar, pandemi sürecinin ESAS mağdurlarının kendilerinin olduğunu belirterek,


“Bizler zaten cüzi rakamlar üzerinden esnaflık yapan kişileriz. Bu yasaklar sürecinde öz sermayemizi yedik, kredilerimizin ödeme zamanı geldi. Ancak ödeyemiyoruz. Bu yüzden kredilerimizin hiç olmazsa üç ay ötelenmesi konusunda kurumlardan destek istiyoruz. Bu zaman zarfında ya dükkanımızı kapatacak ve vergiden, elektrik, su bedellerinden kurtulacağız. Ya da kiraya vererek kurtulacağız. Dayanma gücümüz kalmadı” ifadelerini kullandı.


Öte yandan, esnafların kredi olayları ile ilgilenen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi, her gün kredi borcunun ertelenmesi için gelen esnafların dertlerinden ne yapacağını bilemez hale geldi.


Kooperatif Başkanı Musa Çelikkol, her gün esnaf ve sanatkarların borçlarını ödemek yerine, erteletmek için geldiklerini belirterek,


“Virüs meselesi ortaya çıktığında, hükümetimizin destekleri ile esnaf ve sanatkarlarımıza destek çıkmak amacıyla 25.bin liraya kadar kredi verdik. Üç ay ödemesiz ve cüzi faiz oranları ile. Ancak, esnaf ve sanatkarlarımızpandemi yasakları ağırlaşınca, çalışamaz oldular. İlk üç borçların ilk taksitlerini ödeyemedikleri gibi, şimdi üç ay daha ertelenmesi için geliyorlar. Bir günde 90 esnafımızın kredi borcu ödenmedi. Kredilerin geri dönme olayı çok zorlaştı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ancak, esnaflarımızı da ortada bırakacak halimiz yok. Bu durumda hala onların borçlarını idare ediyoruz. Nereye kadar idare edeceğiz bilemiyorum” dedi.


HÜKÜMET KONUYA EL ATMALI

Esnaf ve sanatkarların gerçekten çok güç durumda olduğunu, kepenk kapatanların sayısında hızlı bir artış olduğuna dikkat çeken Musa Çelikkol,


“Hükümet içinde bulunduğumuz şu durumda, ekonomimizin temel direği olan esnaf ve sanatkarlara destek çıkmalıdır. Bize yetki vermeli ve bizde borçları öteleme yapabilmeliyiz. Bunun yanında seyyanen yapılacak yardımlarda esnaflarımızın bu süreçten yaralı da olsa çıkmalarına zemin hazırlayacaktır. Yardım bekliyoruz” dedi.
 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum