Reklam

DENİZLİ UÇAĞI GERİ ÇAĞRILDI

Etiyopya'daki uçak kazası sonrası Türkiye'de dahil dünya genelinde Boeing 737 Max uçak modelinin kullanımının durduruldu.

DENİZLİ UÇAĞI GERİ ÇAĞRILDI

Etiyopya'daki uçak kazası sonrası Türkiye'de dahil dünya genelinde Boeing 737 Max uçak modelinin kullanımının durduruldu.

DENİZLİ UÇAĞI GERİ ÇAĞRILDI
13 Mart 2019 - 13:53

Dün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) talebi doğrultusunda, Türk Hava Yolları'nın (THY) filosunda bulunan Boeing 737 Max 8'leri yere indirme kararı alındı.
Bu kapsamda TC-LYA kuyruk tescilli THY uçağı ise İstanbul-Denizli Çardak seferini yapmak üzere pist başına geldiğinde geri çağrıldı.
Etiyopya'nın Addis Ababa kentinden Pazar günü 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile Kenya'nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçaktan kurtulan olmadı. Etiyopya'daki uçak kazası sonrası Türkiye'de dahil dünya genelinde çok sayıda ülke Boeing 737 Max uçak modelinin kullanımının durdurdu. Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın son beş ayda iki kere düşmesiyle yaşanan faciaların ardından yine çok sayıda ülke bu uçakların hava sahalarına girişini yasakladı.
 Türkiye, dahil Avustralya, Singapur, İngiltere, Umman, Çin, Almanya, Malezya, Fransa ve İrlanda gibi ülkeler Boeing 737 MAX 8 uçaklarına hava sahalarını geçici olarak kapadıklarını duyurdu.
Türk Hava Yolları (THY), filosunda bulunan 12 adet Boeing 737 MAX tipi yolcu uçağının ticari operasyonlarını ikinci bir karara kadar durdurma kararı aldı.
DENİZLİ UÇAĞI DA DURDURULDU
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) talebi doğrultusunda, Türk Hava Yolları'nın (THY) filosunda bulunan Boeing 737 Max 8'leri yere indirme kararı alındı. THY dün havada olan üç uçağını geri çağırdı. Bir uçağını ise pist başından döndürdü. B737 Max'leri yere indiren havyolu şirketleri arasına THY de dahil olmuş oldu. Tk1997 sefer sayılı İstanbul-Londra, TK1969 sefer sayılı İstanbul-Birmingham ve TK595 sefer sayılı İstanbul-Nuakşot seferini yapan uçaklar İstanbul'a geri dönmek üzere rotasını değiştirdi. TC-LYA kuyruk tescilli THY uçağı ise İstanbul-Denizli Çardak seferini yapmak üzere pist başına geldiğinde geri çağırıldı. TC-LCD, TC-LCF ve TC-LCG tescilli uçaklar ise Atatürk Havalimanı'na inmek üzere rota değiştirdi.denizliaktuel
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum