Dolandırıcılar, bunu da fırsata çevirmeye kalktı

Evlerinde kalan yaşlıların ihtiyaçlarını görmek amacıyla Valilik tarafından oluşturulan Vefa gruplarının isimlerini kullanarak yaşlıların evlerinde gidip dolandırmak yapmak isteyenler türedi.

Dolandırıcılar, bunu da fırsata çevirmeye kalktı
27 Mart 2020 - 06:11
Reklam

 Dolandırıcılar, Vefa grubundan geldiğini söyleyerek yaşlılarımızı kandırmaya çalışıyorlar. Valiliğe yapılan şikayet sonrası, Valilik bir açıklama yaparak, Vefa Sosyal Destek Grubundan gelenlerin, yaşlılardan hiçbir talepte bulunamayacağını, talepte bulunanları 112, 155, 156 nolu telefonlara bildirmelerini istedi.

Denizli Valiliği’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
 “Koronavirüs tedbirleri kapsamında Bakanlığımızca 81 İl Valiliğine  gönderilen genelge ile, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanların sokağa çıkmaları kısıtlanmış / yasaklanmıştır.
 
Bu durumda olan ve tek başına  yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların mağdur olmaması için valiliklerin/ kaymakamların başkanlığında il ve ilçelerimizde Vefa Sosyal Destek Grupları oluşturulmuştur. Bu kapsamdaki vatandaşlarımızın 112, 155, 156 ve Kaymakamlık numaraları üzerinden ihtiyaçları 22 Mart itibariyle karşılanmaya başlandı.
 
Son günlerde art niyetli kişiler tarafından vatandaşlarımızın evlerine gidilerek Vefa Sosyal Destek Grubundan geldiklerini belirterek dolandırıcılık teşebbüslerinin görüldüğü tespit edilmiştir.
 
Vefa Sosyal Destek İletişim numaralarına söz konusu vatandaşlarımızın ihtiyaç talebinde bulunmaları halinde Vefa Sosyal Destek Gruplarınca belirlenen personeller ( kolluk kuvvetleri, zabıta, muhtar vb. kamu görevlisi ) tarafından ihtiyaçları karşılanarak vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır. İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması süreci  İlçe Kaymakamlarının başkanlığında oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu” tarafından yönetilmekte olup, bu grubun kararı, görevlendirmesi, koordinasyonu olmadan hiçbir kurum, kuruluş, STK tarafından yardım faaliyeti gerçekleştirilmemektedir.
 
Bu nedenle talebiniz dışında sizlere ulaşarak “Vefa Sosyal Destek Grubu”ndan geldiğini belirten kişilere hiçbir şekilde itibar edilmemesini, böyle bir durumla karşılaşılması halinde Emniyet Müdürlüğü veya Jandarma Komutanlığı'na ihbarda bulunulması önemle rica olunur. “
Haber merkezi
 


 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum