Merkezefendi de Namaz kılınabilecek camiler açıklandı

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı yeni genelgeye göre 29 Mayıs günü itibariyle, Denizli’nin Merkezefendi ilçesindeki cami ve mescitlerde cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınabilecek.

Merkezefendi de Namaz kılınabilecek camiler açıklandı
26 Mayıs 2020 - 05:23 - Güncelleme: 26 Mayıs 2020 - 06:19
Reklam
Reklam

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "cami ve mescitlerde cemaatle ibadet edilmesi" hakkında genelge gönderdi. Genelgeye göre, Bakanlığın belirlediği namaz kılınacak kriterlere uyan Denizli  Merkezefendi ilçesindeki  camiler de belirlendi.

Genelgeye göre ilimizde cemaatle namaz kılınacak olan camiler şunlar:
 İçişleri Bakanlığının yayımladığı Genelgede şu kararlar yer aldı:

"29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Cuma namazları cami içerisinde kılınamayacak." 
"Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak. Cami ve mescitlerde salgını artırabileceği değerlendirilen tesbih rahle ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek."
"Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekanları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecek"
"Cuma namazı, valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında yeterli bahçesi, avlusu, açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek."
"Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmadan okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak." (AA)
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum