Reklam

ŞENEL'DEN UYARI NİTELİĞİNDE AÇIKLAMA

İMO Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Şevket Murat Şenel, İstanbul'da yıkılan bina ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu duyarsızlıkla devam edildiği takdirde bu facia son olmayacak" dedi.

ŞENEL'DEN UYARI NİTELİĞİNDE AÇIKLAMA

İMO Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Şevket Murat Şenel, İstanbul'da yıkılan bina ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu duyarsızlıkla devam edildiği takdirde bu facia son olmayacak" dedi.

Reklam
ŞENEL'DEN UYARI NİTELİĞİNDE AÇIKLAMA
08 Şubat 2019 - 14:40

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Şevket Murat Şenel, yaptığı yazılı açıklama da "İstanbul Kartal`da yıkılan 8 katlı bina, İnşaat Mühendisleri Odası olarak bugüne yapmış olduğumuz uyarıların ve itirazların ne kadar haklı olduğunu bir kere daha gösterdi" dedi.

"AFET DEĞİL SORUMSUZLUK"

Başkan Şenel "6 Şubat 2019 Çarşamba günü meydana gelen bu felakete ne bir deprem, ne de benzeri bir afet sebep oldu. Daha 1992 yılında yapılmış olmasına rağmen kendi ağırlığını taşıyamaz duruma gelen bina aniden yıkıldı ve geriye harabe halindeki yıkıntılar kaldı. Yine can kayıplarımız var ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Enkazın altında kaldığı tahmin edilen 7-8 kişiyi arama çalışmalarına devam ediliyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah`tan rahmet, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz" dedi.

         

"SON 3 KAT KAÇAK"

"Elimize ulaşan ön bilgiler 8 katlı binanın son üç katının projeye aykırı şekilde kaçak olarak yapıldığını gösteriyor" diyen Şenel "Yetersiz mühendislik, kötü malzeme ve işçilik kalitesi ile denetimsiz inşaat süreçlerinin üzerine bindirilen kaçak katlar sebebiyle kolonların üzerlerine binen yükleri daha fazla taşıyamadığı anlaşılıyor. Yıkılan binanın imar affına başvurup başvurmadığını tartışanlar da var. Yapılan tartışmaların hiçbiri yayınlanan imar barışı yasası ile bunun gibi binlerce binanın affedildiği ve sisteme dahil edildiği gerçeğini değiştirmeyecek. Bu türden binaları ayıklayıp sistemin dışına nasıl çıkarabiliriz konusunu tartışmamız gerekirken, patlamaya hazır bir bomba gibi etrafımızı kaplayan benzer binaları neden affettiğimizi anlamakta güçlük çekiyoruz" ifadeleri ile ihmal olduğuna dikkat çekti.

    

OY UĞRUNA SÖNEN HAYATLAR VAR

"Seçim dönemlerinde oy uğruna görmezden gelinen kurallar" vurgusu yapan Başkan Şenel "ulufe dağıtır gibi verilen inşaat izinleri, görmezden gelinerek yapımına adeta davetiye çıkarılan kaçak katlar, daha çok kazanmak uğruna vicdansızca yapılan işler ve ucuzluktan başka hiçbir kriteri ve tercihi olmayan müşteriler bugün gelmiş olduğumuz noktanın sebebi ve özeti. Kartal`da yıkılan binanın ülkemizde ilk olmadığı bir gerçek. Ne yazık ki yaşadığımız tecrübeler bu türden felaketlerin son olmayacağını da gösteriyor" dedi.

İMO Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Şevket Murat Şenel "Bu türden acı tecrübeleri neden bizim ülkemizde bu kadar çok ve sık yaşıyoruz sorusunu sormanın zamanı ne zaman gelecek" sorusu ile açıklamasına son verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum