TAVAS TÜRKİYE'NİN HOLLANDASI OLABİLİR

Amadeus Resources firması, Tavas ovasındaki 8 ayrı noktada jeotermal kaynak bulmak amacıyla sondaj çalışmaları için kolları sıvadı. Her biri 1.8 milyon dolara mal olacak sondajlar sonrası beklenen jeotermal kaynaklara ulaşılabilinirse, Tavas Ovası Türkiye'nin sera merkezi olma yolunda büyük bir adım atmış olacak.

TAVAS TÜRKİYE'NİN HOLLANDASI OLABİLİR
20 Temmuz 2020 - 11:05
Reklam

8 sondaj başvurusunun 2'si için ÇED onayının alındığını, diğerlerinin de onay sürecinde olduğunu söyleyen Amadeus Resources Enerji Tic. Ltd Şti. Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, yapılan yatırımın çok büyük gelişmelerin önünü açacağını söyledi.

 DÜNYA PAZARINA AÇILMADA KOLAYLIK

Öncelikli hedeflerinin Tavas bölgesindeki jeotermal potansiyeli tespit etmek ve potansiyele göre projeler geliştirmek olduğunu belirten Çiloğlu, "Yabancı ortağımızın Rusya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da yatırımları olan bir firma olması nedeniyle Tavas’ta projeler kapsamında oluşacak üretimlerim dünya pazarına açılmasında büyük kolaylık sağlayacaktır." dedi.


 
TAVAS İÇİN AÇILIM KAPIDA

Jeotermal kaynaklar açısından son derece zengin olan Denizli'de kaynakların yeterince kullanılmadığının altını çizen Amadeus Resources Enerji Tic. Ltd Şti. Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, "Özellikle seracılıkta çiftçiye yüksek katma değer sağlayan jeotermal ile ısıtılan sera projeleri maliyet açısından ciddi avantaj sağlamaktadır.
Sarayköy’de başlatılan jeotermal ile ısıtılan sera projesi Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sera Bölgeleri uygulaması jeotermal potansiyeli tespit edildiğinde Tavas için de ciddi bir açılım olacaktır." dedi.


 
ÇEVREYE SIFIR ZARAR

ÇED süreci tamamlanan bölgelerde arama sondajı yaparak bölgenin sıcaklık potansiyeli ve jeolojik yapısı hakkında bilgi toplayacaklarını söyleyen Çiloğlu, " Sondaj sırasında her sondaj için 2000 metrekare kadar alan işgal edilecek sondaj sonrası ilgili alan eski haline getirilerek tarımsal alanlara hiçbir şekilde zarar verilmeyecektir." dedi.
 
TAVAS TÜRKİYE'NİN HOLLANDASI OLABİLİR

Türkiye'den 23 kat küçük olan Hollanda  555 milyar dolarlık toplam ihracatının 107 milyar dolarını  modern seralarda yapılan  tarımsal üretim ve diğer tarımsal ürünlerden sağladığını söyleyen Çiloğlu, sondajlar sonrası ortaya çıkacak jeotermal enerji ile beslenecek seralardan çok yüksek verim elde edilebileceğini belirterek, "Tarım devi Hollanda'nın sera alanları yüzölçümü neredeyse Tavas Ovası kadar. Hollanda'daki seralarda metrekare başına domates üretimi 65 kg'a kadar yükseldi. Burada yapılacak jeotermal yatırımı sonrası kurulacak seralarda bu verim yakalanabilir. Tavas Türkiye'nin Hollandası olabilir." diye konuştu.
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Doğa katliamına hayır!
  4 ay önce
  Çevreye sıfır zararsa kendi memleketinize yapın! İlla istihdam sağ***mak isteniyorsa çiftçiye gereken hakları verilsin. Kırsal a***larda tarımsal kalkınma p***ları ve destekleri verilsin. Zaten verimli topraklarımız var. Ürün yetiştirmek için seraya ihtiyacımız yok. Jeotermal ile suyu kurutmayın. O su ile ürün toprağında doğal şekilde yetişecektir.
 • Engin Çobanoğlu
  4 ay önce
  Denizli’ye yatırım hepimize yarar sağlar. Çok iyi düşünülmüş bir proje
 • Faik Özçelik
  4 ay önce
  Proje hayata geçirilirse bölge kalkınma ve iş istihdamında çığır açar, çevreci doğaya zarar vermeyen ısıtma amaçlı olacağından pompa***an sıcak su dolasimdan sonra tekrar deşarj edilerek ana kıyıya girecek, suyun herhangi bir yere akitilmasi mümkün değil, dünya çevreci örgütü o*** gri pis in desteklediği bir enerji kaynağı, hayırlı olsun bölge için.