Reklam
VAY VATANDAŞIN HALİNE
Sadık Dağdeviren

Sadık Dağdeviren

KÖŞE BAŞI

VAY VATANDAŞIN HALİNE

28 Eylül 2017 - 05:51

     Değerli dostlar bizim Ülkemiz diğer Ülkelere benzemiyor. PTT  özelleştirildi ve TÜRKCEEL, AVEA, VADAFON gibi şirketlerce özellikle cep telefon hizmetleri bu şirketlere verildi. Ya denetimi, denetimi yok.

           Eğer yanılıpta bu şirketlerden çocuğunuza bir telefon alırsanız, yok oğlum, kızım Üniversite okuyor, mağdur olmasın, bizimle istediğimiz şekilde konuşsun, biz aradıımızda bulalım endişesiyle bir de “faturalı” yaptırırsanız vay halinize.

           Diyelim ki AYDA 100 TL…24 AY taksitle telefonu aldınız 1500 tl’ye, internet ve her yöne 1000 dakika 40 TL de o bir yıl çok iyi….Bir yıl dolduğunda size diyorlarki limiti aştınız 100 TL taksit, 120 TL konuşma bedeli bu ay ki ödemeniz 220 TL….

          Tamam diyorsunuz ben faturalıdan vaz geçtim, kontürlü yapacağım…Hayır yapamazsınız bizimle 24 ay sözleşmeniz var…Tamam 49.90 yani 50 TL’lik sözleşmete geçelim bu olur diyorlar ay sonu hesap kesiminde bir mesaj limiiti geçtiniz bu ay ödemeniz gereken miktar 100 TL telefon taksiti 50 TL faturali hat konuşma ücreti…Limiti geçtiğinizden 1GB internet ücreti 75.00 TL ödemeniz gereken fatura 225 TL

         Ne yaparsanız yapın, Müşteri hizmetleri olsun, kiminle görüşürseniz görüşün sonuç değişmiyor.

         Şimdi ben sayın tetkililere sorıyorum. 1-Bu şirketler 24 ay telefon sözleşmesi yaparken, neden konuşma ücretlerini 1 yıllık yapıyor.2- Onllar bir yıl sonra “istediğ gibi at oynatırken”” niye vatandaş “”Fatturalı hattan vaz geçip”,

KONTÖRLÜ HATTA geçemiyor.

           3- vatandaş 50 TL’lik limi doldurduktan sonra 1 GB internet fiyatını 75 TL olarak kim belirliyor.

           Olacak şey değil. 10 GB internet 49.90 TL hemde kampanyalı her yöne 2000 SMS 2000 dakika konuşma, Eğer limiti geçerseniz 1 GB internet 75 TL 2 GB internet 150 TL 3 GB internet 225 TL 4 GB İnternet 300 TL

         Bu tezgaha düşenlerin tamamı da öğrenciler. Mağdurlar ise öğrenci velileri yani anne babalar. Peki bu şirketlere bu hakkı kim veriyor. Bu özelleştirmeyi gerçekleştiren Hükümet yetkilileri bunları görmüyorlarmı ?

         Bunların fiyatlarını niye Hükümet yetkilileri belirlemiyor. Bu mağdurlarlardan biri de benim. 24 ay önce 2400 TL ye almış olduğum telefonun 25 ay sonra bana maliyeti konuşması ile birlikte bana 6.000 TL yi buldu. Hala ayda 217…220 TL para ödüyorum.

         Yine bizim oğlan Allahtan ek paketlerle idare ediyor ve ben konuşma ücreti olarak diğer anne babalar kadar fazla ödemiyorum.. Ama bir öğrenci konuşma ve interneti için aylık 100 TL’nin üzerinde ki para çok fazla.

         Ya paketleri geçip 2-3 GB internet kullansa vay halimize. İşte Türkiyede kazananlar bunlar…Telefon aç kapa 25 TL, Banka Ek hesap 35 TL, yani Ülkemiz de, ne bankalar mağdur olur nede bu cep telefonu bayileri.

         Bunlar o kadar ileri gidiyorlar ki, her gün insanları arayıp, yok telefon sözleşmen bitti, yok internet sözleşmen bitti diye rahatsız edip vatandaşı çileden çıkarıyorlar.

         İnternet sözleşmem bitmediği halde bir ayda 3 kez rahatsız edildim. Siz nerden biliyorsunuz diye sorduğumda, önümüzde görüyoruz diyorlar…Peki bende görüyorum daha 4 ay var benim sözleşmemin bitmesine dediğimde, biz yanlış bakmışız ayakları yapıyorlar. Tabiki ben onlara anlayacakları dilde cevabını veriyorum.

         Sonuç olarak yukarıdaki anlattıklarım resmen soygundur. İlgililerin bu soyguna “dur” demelerini bekliyor ve inanmak istiyorum.

        Bir başka yazıda buluşuncaya kadar, dudağınızdan tebessüm, yüzünüzden gülücek eksik olmasın….      

 

Gazeteci-Şair-Yazar-Araştırmacı

Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği Genel Sekreteri

YORUMLAR

  • 0 Yorum
https://www.denizlimuhabir.com/admin/index.php?tumeva=clearcache&p=settings&token=56155ba883792c6faa36b30db98512c7&clear=general