Reklamı Geç
Yaşar ÖZTÜRK

Yaşar ÖZTÜRK


MEHMET DOKUMACI

31 Ekim 2019 - 08:04 - Güncelleme: 31 Ekim 2019 - 08:20

Yeşil Mehmet ya da Almanyalı Mehmet

(1941-2006)
 
Rahmetli Mehmet Dokumacı’yı çocukluğumdan beri tanırım. Pratik, tez canlı, akıllı bir adamdı. Hızlı hızlı yürür, hızlı konuşurdu. Şen şakraktı. Yol, yöntem bilen adamlardandı. Siyaset ve futbol onun tutkusuydu. Fenerbahçeliydi. Gençliğinde amatör olarak futbol oynamış, sonraki dönemlerde (1978’de) Serinhisar Spor Kulübü başkanlığı da yapmıştı. Heyecanlı, dürüst, idealist, uzlaşmacı ve gerçekçi idi. Bütün bu özelliklerini mahallî siyaset ile bütünleştirmişti.
 
Mehmet Dokumacı, 1941 Kızılhisar doğumludur. Babası Kızılhisar’ın ilk muhtarlarından Sarı Hafızlar’ın Osman’dır. Annesi Hatice,”Hacıküllü”ler sülalesindendir.  Mehmet Dokumacı, altı kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelir. Bir yaşındayken babasını kaybettiğinde II. Dünya Savaşı’nın yokluk yılları hüküm sürmektedir. Çocukluğu maddî sıkıntılar içinde geçer. Kızılhisar Mithat Paşa İlkokulunda okur.Aile geçimini çiftçilik ve dokumacılıkla sağlamaktadır.
 
Oğlu Ali Osman Dokumacı benim çocukluk ve sınıf arkadaşımdır. Ali Osman’a “Niye Dokumacılar diyorlar size?” diye soruyorum. Sülalenin 1920’lerden yakın zamana kadar dokumacılık işiyle uğraştığını, dolayısıyla sülalenin“ Dokumacılar” adıyla anıldığını söylüyor.
 
Mehmet Dokumacı, gençlik yıllarında ağabeyi Ali Dokumacı ile birlikte pazarcılık yapmış; 1950’li yılların başlarında, sokak aralarında ve çayırlıklarda akranlarıyla futbol oynamaya başlamıştır. Kızılhisar’da henüz resmî bir spor kulübü yoktur. O dönemde futbol oynayanlardan bazıları şunlardır: “Mehmet Dokumacı, Keşkek Tahsin, Nahiye Müdürünün oğlu Barış, Hilmi Eroğlu, Mesut Çomut, Kayhalar’ın Avni, Havıs Kemal, Güner Ural, Ulvi Tonkul, H. Hüseyin Özkan, Mustafa Esen, Hüseyin Çeribaşı ve Saldalı’nın Yaşar” (Gebeş, İbrahim, 2017, Dünden Bugüne Kızılhisar Spor, SEKÜYAD, Sayı:1, s.60).Mehmet Dokumacı, futbol oynadığı dönemdeYeşil Mehmet lakabıyla anılır.
 
1958’de halasının kızı Eşe Hanım ile evlendi. Ali Osman (D.1962), İlhan (D.1967) ve Yılmaz (D.1972) adında üç oğlu vardır.


Foto:2 Mehmet Dokumacı, 1958

Türkiye’nin 27 Mayıs 1960 İhtilali’ni yaşadığı günlerde askerdir. Menderes ve arkadaşlarının asılmasına çok üzülmüştür. Menderes’i çok seven o nesil, başvekilin idamının arkasından yıllarca için için ağladı. Rahmetli dedem ve babam da Menderes’e ağlayanlardandı. Evdeki sohbetlerde nasıl hüzünlendikleri hatırlarım.
 
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Batı Avrupa ülkeleri hızlı bir kalkınma sürecine girdiler.
İhtiyaç duydukları ucuz iş gücünü güney komşularından karşılamaya başladılar. Bu istek, 1960’lı yılların başındaTürkiye’ye iletildi. Almanya ile 1961 yılında yapılan anlaşma ile birlikte Batı Avrupa’ya Türk göçü başladı. Bunu Avusturya, Belçika ve Hollanda ile 1964’te, Fransa ile 1965’te ve İsviçre ile 1967’de yapılan benzer anlaşmalar izledi. (Türkiye’den Avrupa’ya Göç, 1999, Türkiye Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Ankara, s.16). Bu büyük göç dalgası Kızılhisar’ı da vurdu. Mehmet Dokumacı ve arkadaşları 1968 yılında Kızılhisar Dokumacılar Kooperatifini kurdular. Kooperatif başkanlığını Mehmet Dokumacı üstlendi. Dokumacılar Kooperatifi sayesinde, Kızılhisar’dan en az 200 ailenin Almanya’ya gitmesine vesile oldular. Kendisi de 1968 yılında ailesiyle birlikte Almanya’ya gitti.  
 
Ali Akbaş’ın şiiri o günleri anlatır:
Sirkeci’den tren gider
Vagon gider derdim gider
Gurbet elde bir başıma
Varım yoğum alır gider

Sirkeci’den tren gider
Erzurumlu Duran 
Ankaralı Burhan gider
Burda ezan var orda çan
Her sabah çınlar tepemizde
Uyaan, uyaaan!

Sirkeci’den tren gider
Bir yaldızlı Kur'an gider…

 
 
 Mehmet Dokumacı, Berlin’de işçidir artık. Elin memleketinde, elin şartına uymak zorundadır. On yıl kadar çalışacaktır Berlin’de… Sonra memlekete dönüş başlayacaktır.


Foto:3 1970’li yıllarda Almanya’dan memlekete izine geliş.
 
 
Kızılhisar’ın o yıllardaki ana problemi susuzluktu. Öncelikle şehir merkezine suyun getirilmesi gerekiyordu. Rahmetli Mustafa Ali Kabukçu’nun belediye başkanlığında ikinci dönemi idi. Mehmet Dokumacı, Almanya’da çalıştığı dönemde Kızılhisar’ın su ihtiyacının karşılanması için ailesine ait Söğüt Ovası’ndaki arazinin suyunu Kızılhisar Belediyesine bağışlar ve maddî yardımda bulunur.
 
            1968 yılında, Aşağı Mahalledeki baba ocağına Kızılhisar’ın ilk betonarme evini yaptırır. Berlin şehrindeki işçilik macerası, 1976 yılında Almanya’dan kesin dönüşle sona erer. Dokumacı’nın bu dönemdeki lakabı ise Almanyalı Mehmet’tir.
 
            Memleketine kesin dönüş yapan Dokumacı, kendini siyasetin içinde bulur. Demokrat Parti çizgisinden geldiği için Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’ne katılır. Türkiye’de siyaset ısınmaya başlamıştır. Gruplaşmalar, hizipleşmeler baş gösterir. Gün geçtikçe siyasî tansiyon yükselmekte, sokak çatışmaları artmaktadır. Anarşi ve terör ülkenin ana gündemine oturmuştur.
 
 
            Kızılhisar’da, Mustafa Ali Kabukçu’nun belediye başkanlığında üçüncü dönemidir. 1977 mahalli seçimlerinde Adalet Partisi’nin Kızılhisar belediye başkan adayı Ömer Vural’dır. Ömer Vural’ın A takımında Mehmet Dokumacı da vardır.(bkz. Foto:1)1977 seçimi çok çekişmeli ve gergin geçer. CHP’nin Kızılhisar’daki üç dönemlik (1963-1977) üstünlüğü sona ermiştir. Yeni belediye başkanı Ömer Vural’dır. Mehmet Dokumacı da encümen üyeliği ve belediye başkan yardımcılığı görevlerini üstlenir. Bu görevlerini 1977-1980 yılları arasında sürdürür. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi siyaset açısından bir ara kesittir. Kızılhisar Belediyesini, başkan yardımcısı sıfatıyla askerlere tutanakla o devreder.


Foto:1 Kızılhisar Belediye Meclis üyeleri (1977)

Ayaktakiler soldan sağa: Hüseyin Turhan,Mehmet Kurt, Osman Elbeyi,Davut Eskikurt, Hüseyin Demirkundak, Mehmet.Demirağ Oturanlar soldan sağa:Faik Benlioğlu (belediye fen memuru), Şevket Veziroğlu, Ömer Vural belediye başkanı, Mustafa Karaken, İsmail Özbeyen, Mehmet Dokumacı, Mehmet Özcan.


Foto:4 Ömer Vural (Kızılhisar Belediye Başkanı), Atıf Şahoğlu (Denizli Milletvekili) ,Hikmet ? (Acıpayam Adalet Partisi İlçe Başkanı) Mehmet Dokumacı 1978.

 
            Almanya’dan döndükten sonra, kamyonculuk ve naylon halat imalatı ile uğraşır.
 
            12 Eylül askeri darbesinden sonra Mehmet Dokumacı’yımeslekî ve sosyal etkinliklerin içinde görüyoruz.

  • 1980’li yıllarda Almanyalılar Kooperatifi başkanlığını yaptı.
  • Serinhisar Hastane Yaptırma Derneği yönetim kurulu üyeliğine seçildi.
  • Serinhisar Sulama Kooperatifini kurdu ve başkanlığını yaptı. Sulama kanallarının yapımında büyük emeği vardır.
  • Serinhisar Sanayi Sitesinin kuruluşunda ve dükkânlarının yapımında çok büyük gayretleri olmuştur. Sanayi Sitesinin başkanlığını da yaptı.
  • Serinhisar Spor Kulübü başkanlığı, yönetim kurulu üyeliği, denetleme kurulu üyeliğinde bulundu.
  • Serinhisar Güreş Kulübü üyeliği ile ata sporuna destek verdi. Gençlerin önünü açmak için her türlü desteği sağladı.
 
2004 yılında eşiyle birlikte Hac farizasını yerine getirdiler. 16 Ekim 2006 yılında da Hakk’ın rahmetine kavuştu. Serinhisar Yeni Mezarlık’ta yatmaktadır. Tek cümleyle söylemek gerekirse, dürüst ve güzel adamdı Mehmet Dokumacı. Allah rahmet eylesin.
 
                                                                                                  Denizli,  08 Haziran 2017
 


 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum