19 Temmuz'da Kesim 20 Temmuz'da İhracat Başlıyor

Ege Bölgesi'nin önemli ihraç ürünlerinden olan ilimizde de Buldan İlçesi’nde yetiştirilen "Superior Seedless" çeşidi sofralık üzümün kesimine 19 Temmuz, ihracatına ise 20 Temmuz'da başlanacağı açıklandı.

Reklam
19 Temmuz'da Kesim 20 Temmuz'da İhracat Başlıyor
15 Temmuz 2019 - 16:21
Reklam


(AA)-Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Sultani cinsi üzüme göre 15 gün daha önce olgunlaşan söz konusu çeşidin kesim ve ihraç tarihinin belirlenmesi için yürütülen çalışma tamamlandı.


                 


Hasat ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu tarafından ve Denizli'nin Buldan ilçesi ve Manisa'nın Alaşehir, Salihli, Sarıgöl ilçelerinde muhtelif bağlarda yapılan incelemeler ve alınan numunelerin Manisa Bağcılık ve Araştırma İstasyon Müdürlüğü Laboratuvarında yapılan analizleri sonucunda, "Superior Seedless" çeşidi sofralık üzümlerin, 19 Temmuz'dan itibaren kesimine, 20 Temmuz'dan itibaren de ihracatına izin verildi.


                    


Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2019 yılında yaş üzüm ihracatında daha başarılı bir sezon beklediklerini, hedeflerinin 200 milyon dolarlık ihracat olduğunu kaydetti.


                    


Geçen yıl yaş üzüm ihracatında 75 milyon dolarlık tutarla Sultani üzümün aslan payını aldığını dile getiren Uçak, "Superior Seedless" üzümünün ise 6 milyon dolarlık tutarla üzüm çeşitleri içerisinde üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum