Çameli'de "Canlı Tohum Bankası" kuruluyor

Denizli'nin Çameli İlçesi'nde Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda oluşturulacak "Canlı Tohum Bankası" projesiyle üretime geçilecek. Üretim sonucunda GDO'su ile oynanmamış sebze, meyve üretilerek önce Çameli ve Denizli ardından tüm Türkiye'ye satış yapılacak.

Çameli'de "Canlı Tohum Bankası" kuruluyor
18 Şubat 2020 - 10:55
Reklam

Belediye Meclisi'nde alınan karar gereği ilçede ve tüm Türkiye'de bulunan GDO'su ile oynanmamış bütün ürünlerin tohumları temin edilecek.

Çameli Üreten Kadınlar ve Ziraat Odası ile birlikte hareket edilerek toplanacak tohumlar bir banka oluşturulacak. Bu bankadan bütün ürünlerden sebze ve meyveler üretilecek ve halka dağıtılacak. Daha sonra hedef büyütülerek projenin pazarlama boyutuna geçilerek tüm Türkiye'ye ürün satılacak

KARAKILÇIK BUĞDAYINDAN UN ÜRETİP SATACAĞIZ

Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda tohumların toplanmaya başlandığı, Çameli İlçesi'nin tarım açısından zengin bir bölge olduğuna dikkat çeken yetkililer, "Karakılçık buğdayın anası karakılçıktır. Anadolu'da kullandığımız buğdaydır. Bu sene tohum temin edeceğiz. Gelecek yıl çiftçilerimize dağıtacağız. Bu buğdayın ununu üreteceğiz ve önce bölgemizde daha sonra da büyüyerek tüm Türkiye'de satışını yapacağız" dediler.

TALİMATI VERDİK

Çameli Ziraat Odası ve Üreten Kadınlar Derneği'nde de faal olarak görev alan Ayşe Bakırtaş'ın 30'a yakın tohumu bulduğunu ifade etti

ŞU ANA KADAR 30 ÇEŞİT TOHUM TOPLADI

Çameli Belediyesi 'nin başlatmış olduğu GDO'su ile oynanmamış yerli tohum bankası için harekete geçen Çamelili Ayşe Bakırtaş şuana kadar 30 çeşit tohum buldu.


ŞU ANA AKADAR BU TOHUMLAR TOPLANDI

Bu projeyi ülke halkı için yapacaklarını dile getiren Bakırtaş, "Salatalık çeşitleri, domates, yerel mısır, nohut, yerel fasulye, bakla, bezelye, maydanoz, patates, sarımsak, kara kırçık buğday, yerli mercimek, ıspanak, börülce çeşitleri, kabak çeşitleri, çörek otu, yerli salatalık, yerli acur, kavun çeşitleri, karpuz tohumlarını bulabildik. GDO'su ile oynanmamış yerli tohumları vatandaşlarımızdan bekliyoruz" şeklinde konuştu.

KOZALAK REÇELİ İLE TÜRKİYE'NİN GÖNLÜNDE TAHT KURDU

Denizli’nin Çameli ilçesinde Astım ve Romatizma hastalığına şifa bulmak için 3 yıl önce yaptığı kozalak reçeli hastalığına iyi gelince yakın çevresine de dağıtan ev hanımı Ayşe Bakırtaş yaptığı ürünler ile Türkiye’nin gönlünde taht kurdu.

Yeni projeyede destek beklediğini dile getiren Bakırtaş, "Dedelerimizden ve ninelerimizden bizlere miras kalan tekrar üreyebilen, kısır olmayan, genetiğine müdahale edilmemiş, kromozomları ile oynanmamış yerli tohumlar toplayarak ilçe tarımına destek vermek istiyoruz, topladığımız tohumları ziraat odası ve belediyeye vereceğiz."
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum