Hopörlörlerden duyuru yapılacak

Beyağaç ilçesinde Kaymakam Muhammet Özyüksel’in başkanlığında gerçekleştirilen ilçe istişare toplantısında önemli bir karar alındı.

Hopörlörlerden duyuru yapılacak
27 Kasım 2019 - 10:50 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 - 11:41
Reklam


HABER MERKEZİ

Belediye Başkanı Mustafa Akçay, İlçenin muhtarları, STK’lar gibi birçok kurumun katıldığı geniş çaplı toplantıda Aileleri ekonomik olarak sıkıntıya düşüren ve düğünlerde davetiye yerine dağıtılan ‘oku’ hakkında karar masaya yatırıldı.

Toplantıda ‘oku’ masraflarının yeni evlenen çiftler için büyük bir külfet getirdiği belirtilerek çiftlerin bu ekonomik yükten kurtulması için oku’nun dağıtılmaması önerildi.
Öneri çoğunluğun onayıyla kabul edilirken bundan sonra oku yerine Beyağaç Belediyesi tarafından 1 yıl boyunca ücretsiz olarak ilçenin birçok yerinde bulunan 200’ yakın belediye hoparlörlerinden evlenecek çiftlerin düğününe davet anonsu yapılacak.

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, “Oku’nun 2 yıl boyunca kaldırılmasını planlıyorduk. Geniş bir toplantıyla herkesin onayı ile oku’nun kaldırılması önerisi kabul edildi. Oku, düğün yapacak gençleri ekonomik olarak zora sokuyordu. 5 bine kadar 20 bine kadar oku yapanlar var.

 Bizde Belediye olarak yeni evlenecek çiftlere yardımcı olmak için belediye hoparlöründen 1 yıl boyunca ücretsiz olarak düğünü duyuracağız. Yanlış anlaşılmasın bu sadece bir öneridir, Oku kaldırılması zorunlu değildir isteyen yine oku dağıtabilir” dedi.

Beyağaç’ta alınan bu kararı bazı vatandaşlardan bir gelenek olduğu için tepki görürken, bazıları ise kararı olumlu buldu.
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nazmi karakuş
    8 ay önce
    Bence bu yanlış bir karar bu gelenek yıllardır süren bir adet o zaman belediye yeni evlenecekleri bu kadar düşünüyorsa dügün salonunda ücretsiz yapsın