TÜRKİYE'NİN ÇİÇEKÇİLERİ YAZ'I KIŞ, KIŞ'I YAZ YAPAN DENİZLİ FİRMASINI KONUŞUYOR

Merkezi Denizli’de bulunan Ege Vizyon A.Ş, Türkiye’nin en önemli süs bitkileri üretim tesislerinin fide üretim yerlerinde yaptığı iklimlendirme çalışması ile daha kaliteli çiçek üretimi yapılmasını sağlıyor. Ege Vizyon, piyasaya yeni sürdüğü ESİO markasıyla Ödemiş ve Yalova’daki süs bitkileri üretim seralarında faaliyet göstermeye başladı. ESİO’nun iklimlendirme çalışması seralarda kış döneminde sıcak, yaz döneminde de serin ortam yaratıyor.

TÜRKİYE'NİN ÇİÇEKÇİLERİ YAZ'I KIŞ, KIŞ'I YAZ YAPAN DENİZLİ FİRMASINI KONUŞUYOR
25 Eylül 2019 - 12:05
Reklam


HABER MERKEZİ

Firma son olarak, Yalova’da Türkiye Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (SÜSBİR) Başkanı Ahmet Dündar’ın sahibi olduğu seranın iklimlendirmesini yaptı. Dündar, “15 bin metrekarelik kapalı alanımızın bir bölümünü doğumhane olarak kullanıyoruz. Yani fide üretiyoruz. ESİO’nun kurduğu sistem ile mevsimi iki ay öne çektik ve daha kaliteli fide üretiyoruz. Denizli firması’nın sistemini tüm seralara öneriyorum” dedi. Ege Vizyon firmasının sahibi Süleyman Akçin ise, “Doğanın gücünden yararlanıyoruz. Suyun buharlaşması mantığıyla soğutma yapıyoruz. Doğal bir serinlik ortamı hazırladığımız için elektrik tüketim maliyeti oldukça düşük” diye konuştu.

VERİM ARTTI

Denizli firmasının geçtiğimiz Temmuz ayında kurduğu sistem ile verim ve kalitenin arttığını dile getiren SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, “Kışlık süs bitkileri serin ortamda yetişiyor. Serada sıcak ortam olduğu için süs bitkilerinin fide üretimini ancak Eylül ayından itibaren yapıyorduk. Şimdi, Temmuz ayında başladık. Çünkü, ESİO ile mevsim 2 ay geri çekildi. Sera içi sıcaklığı 7-8 derece serinletildi. Nem oranı oldukça düştü. Fide yapabilmek için teknolojiden yararlanmak gerekiyor.

Buz de bunu yaptık. Bu konuda diğer seralara da olumlu referans veriyoruz. Mevsimlerde büyük değişkenlik yaşanıyor. Aleyhimize olan doğal koşulları bu sistemle lehimize çevirdik. İklimlerdeki sert iniş ve çıkışların yaşandığı ortamda bu sistemi kullanmak gerekiyor. 27 yıldır sektörün içindeyim ve ziraat mühendisiyim. Biz mevsimlik süs bitkileri üretiminde uzmanlaştık.Bilgi ve deneyimlerimizi ESİO ile birleştirdik ve ortaya muazzam bir sistem çıktı. Fideyi önceden satın alıyorduk, şimdi üretiyoruz. Bunu da bu sisteme borçluyuz. ESİO’nun sağladığı sistem bize yaz döneminde serinlik kış döneminde ise sıcaklık sağlıyor. Aşırı sıcaklarda tohumları koruyamıyorduk şimdi korumaya başladık. Sistem ile fidenin kökü hastalanmıyor. Sistem kurulduktan sonra verim ve kalite de oldukça arttı” dedi.

CANLILARIN OLDUĞU HER YERDEYİZ

Ege Vizyon A.Ş’nin sahibi Süleyman Akçin ise, firmasının Springday ve Esio markalarıyla canlının olduğu her yerde faaliyet gösterdiğini söyledi. Akçin, “Sıcaktan ve soğuktan tüm canlılar etkileniyor. Sıcaklık, soğukluk ve nem ortamını istediğimiz seviyeye çekiyoruz. Küresel ısınma nedeniyle mevsimlerde kayma var. Biz yazın kış, kışın da yaz iklimini yaratıp, nem ortamını kontrol edebiliyoruz” diye konuştu.

Akçin, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Ödemiş ve Yalova seralarından sonra dünya pazarlarına giriyoruz. Sera ve hayvancılık konularında uluslararası pazarda da yerimizi alacağız. Markalaşma ve kalite ile rotamızı belirledik. 2006’da kurulan Ege Vizyon, yeni markası ESİO ile artık pazarda söz sahibi. Tavuk çiftlikleri, besihaneler, cafeler, açık alanlar, seralar, fabrikalar kısacası her yerde iklimlendirme çalışması yapıyoruz. Yerli üretim önemli. İthalat ağırlıklı çalışıyoruz. Yani, montajda kullandığımız ürünler ağırlıklı olarak ithal ürünler, Kısa süre sonra pet üretimine de başlıyoruz. Artık ped’i dışarıdan almayacağız.”

Süleyman Akçin, iklimlendirme çalışmalarında bazı üniversiteler ile de koordineli bir çalışma yaptıklarını sözlerine ekleyerek, seralarda kullandıkları sistemle Türkiye’nin çiçek ihracatının da artacağını kaydetti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum