Fikret KARATEPE

Fikret KARATEPE

DÜŞÜNCELER

ECEVİT- TÜRKEŞ ve KIBRIS!...

26 Temmuz 2019 - 09:44


20 Temmuz 1974 tarihinde Ecevit-Erbakan Koalisyon Hükümeti, Kıbrıs’a asker çıkardı. Kıbrıs Türk’ünü korumak için Ada’ya silahlı müdahalede bulundu.İlk harekât, üçüncü günün sonunda 22 Temmuz 1974 günü saat 17.00’de durduruldu.

MHP Genel Başkanı Alparslan TÜRKEŞ, harekâtın durdurulmasını sert bir dille eleştirmiş ve harekâtın devam ettirilmesini istemişti...

Nitekim 14 Ağustos günü ikinci harekât başlatıldı. Türk Askeri, Kıbrıs’ın bugünkü sınırlarını kanı ve silahıyla belirledi.

Bunları biliyoruz. Yeni öğrendiğimiz bir bilgi:
Harekâttan önce İstanbul CHP İl Merkezinde MSP temsilcilerinin de katıldığı bir toplantı düzenlenmiş. Toplantıda askeri müdahale konusu görüşülürken Başbakan Ecevit:
- Alparslan TÜRKEŞ’i arayın. Görüşmek istiyorum!.. demiş. Türkeş’i telefonla arayıp bulmuşlar. Görüşme başlamış. Ecevit:

- Tamam, evet, tabii... gibi sözlerden başka hiçbir şey söylemeden telefonu kapatmış. Toplantıda bulunanlara demiş ki:
- Bu adam deli!...
Sonra anlatmış:
- Ada’nın tamamını alın! Almazsanız, ABD ve AB aldığımız yerleri geri alır. Yunan ve Rum tarafının yanında yer alırlar. Bizden savaş tazminatı bile isterler. Kıbrıs, yıllarca çözemeyeceğimiz sorun haline gelir! Ben her şartta emrinizdeyim!.. demiş Alparslan Türkeş...

Türkeş’in o günkü söylediklerini delilikle nitelendiren Ecevit, daha sonra Türkeş’e hak verdi mi bilmiyoruz. Ama o toplantıda bulunan bir CHP’li, Türkeş’in deli falan değil, ileri görüşlü bir devlet adamı olduğunu yıllar sonra anladığını itiraf etmiş.

Başbuğ Türkeş’e ile harekâtı gerçekleştiren Ecevit ve Erbakan’a rahmetler diliyoruz.
NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

YORUMLAR

  • 0 Yorum