Halime KILIÇKAYA

Halime KILIÇKAYA


REKLAMLARIN HAYATIMIZDAKİ ETKİLERİ

06 Şubat 2019 - 07:48


Reklam Nedir? : Mal, ürün ve hizmetlerin çeşitli mecralarla hedeflenen kitlelere ve tüketicilere belirli ücret karşılığı tanıtımın yapılmasıdır. Reklam verenin belli olması; hedef-lenen geniş kitlelere ve tüketiciye yazılı ver görsel yapılmasıdır.

Toplumla değişim evreleri geçirirler.
Bunlar:

*Avcı-toplayıcı toplum

*Tarım toplumu

*Sanayi (Endüstri) toplumu

*Bilgi toplumu

Gelinen son bilgi toplumu nedeniyle internet ile bilgiye daha kolay ulaşılması hayatımızı oldukça kolaylaştırdı.

Reklamların tanıtılmasında kullanılan mecralar:

*Televizyon

*Radyo

*Gazete

*Sinema

*Billboard

*İnternet

Ürün sahipleri imkânlar ölçüsünde birçok aracı kullanarak ürünlerin daha hızlı geniş kitlelere ve tüketiciye ulaşma imkânı bulabilmesidir. Reklamlar görsel açıdan ne kadar zengin ise ve içerik iyi bir şekilde işlenmiş ise ürün pazarını o kadar genişletir. Televizyon internet en yaygın olan reklam araçlarından biridir. Örneğin: Televizyona verilen bir reklamı tanınmış bir sanatçı, oyuncunun sunma-sı satışlarda fark yaratır. Bilgi teknolojisi ve internet toplumun bilinçlenmesinde büyük rolü vardır.

Evet, reklamlar sayesinde her yeni çıkan ürünler hakkında anında haberdar olabiliyoruz.

Bir ürünün değişik modellerini anında internet aracılığı ile alabilme şansını yakalıyoruz. Her şey elimizin altında bir tıklamaya bakıyor. Ürün aynı gün veya birkaç gün sonra kapımızda.. İstediğimiz ürünü seçme alternatifimiz de var. Reklamlarda gördüğümüz bir ürünü anında marketlerden, mağazalardan temin edebiliyoruz. “Bunlar çok güzel! Hatta harika ötesi bir şey” bunlara sözümüz yok.Ya alış verişte kendimize hakim olamayıp ihtiyaç olmayanı da alıyorsak.Ya alış veriş tutkunuysak,kendimize frenlemeyi bilemiyorsak..” işte şimdi bu kötü”. Hesapsız gidersek kendimize en büyük kötülüğü yapmaya başlarız. Ve zamanla önüne geçemeyeceğimiz aile kavgalarına sebeb olacak durumlara düşebiliriz. İnternette satış yapan sitelerin ne kadar güvenilir olduğunu bir ço- ğumuzun anlayabilmesi kolay değil. Her site güvenli veya güvensiz demek elbette doğru olmaz. Bu sitelerin güvenilir olduğuna dikkat etmek gerekir. Reklamların albenisine kapılıp hayatımızı zehir etmeyelim. Bilinçli tüketici, bilinçli birer birey olmak kendi geleceğimiz ve ülkemiz için önemlidir.

“ Alış veriş yaparken ihtiyacımız olanı almak en güzel olanıdır”.

Sevgiyle KALIN..

YORUMLAR

  • 0 Yorum