Reklamı Geç
Yaşar ÖZTÜRK

Yaşar ÖZTÜRK


Batı Cephesinde Değişen Bir Şey Yok

05 Eylül 2019 - 09:12 - Güncelleme: 05 Eylül 2019 - 16:40


Magazine ve gösteriye alıştırılmış  toplumlarda önemli meseleleri gündeme getirmek zordur. Küçük eğlenceliklerle uyutulan toplum, inanılmaz bir dedikodunun ve çıkar çekişmesinin içinde bocalayıp dururken  geleceğinin ipotek altına alındığından, modernite ile kamufle edilmiş çağdaş bir köleleliğe hapsedildiğinden 
haberdar bile değildir. Şuursuz kalabalıklar kendilerine sunulan eğlencenin  heyecan ve inadıyla bağrışır dururlar:
      -Yaşa, var ol!
      -Oley!
      -Goool!


     Kimbilir kalabalıkların  kendinden geçtiği bu saatlerde kaç kişi büyükşehirlerin kenar mahallerinden  hızlı ve telaşlı adımlarla yollara düşüp çöpten ekmek toplamanın derdi ile üşümektedir!

     Kimbilir amelelik yaparak ekmeğini kazanan, siyah tenli kaç kasketli adam, bu sene üniversiteyi kazanmış çocuğunu uzak ve meçhul diyarlarda nasıl okutacağının sancısıyla kıvranmaktadır!

     Beri tarafta ise akıl almaz bir dedikodu beyinleri kemirmektedir:
     -Akşamki maçı izledin mi? Adam ne gol attı be!

     Televizyonda en çok izlenen programlara bakınız: Yemekteyiz, Survivor, Evlen Benimle, Pazar Keyfi, Bugün Ne Giysem, Televole... Bunlara ekranlarda birbirlerine küfreden eski tüfenk sporcuların magazinel spor programlarını da ilave edebilirsiniz. 

     1980'li yılların ortalarından itibaren sancılı bir toplumsal değişim yaşamaya başladık. Buna bağlı olarak değerler erozyonunu  yaşamamız da kaçınılmazdı. Nitekim dokunduğunuz her yer dökülmeye başladı. Aile, hısım-akraba, konu-komşu, ar-namus, edep, haya, haram, helal, dürüstlük, samimiyet, sevgi, saygı, eşitlik-adalet, iş ahlakı ve güvenilirlik alıp başını gitti.

     Ne hazindir ki paraya ve güce tapınma derecesinde bağlanan bu toplumun iman ve ahlak zaafiyeti yaşaması da kaçınılmazdı.

     Ya eğitim, kalifiyeli insan yetiştirme, nesilleri kazanma derdinde olanlar nereye çekip  gittiler? İdealizmi küçümseyip herşeyi parayla ölçülür hale getirseniz bir bakıma materyalist ve kapitalist kabullenmelerinizin bedelini  ödersiniz.

     İşte önümüzdeki hafta okullar yeniden açılacak. Çözümlenememiş problemleriyle koskoca bir eğitim ordusu sınıflara hücum edecek. Sonra kürsülerde nutuk çeken politikacılar ve bürokratlar göreceksiniz. Hal-i pür ahvalimizi anlatan şu meşhur tekerleme kulaklarınızı bir daha çınlatacak:
      -Ölen ölür, kalan sağlar bizimle.

     Yazık, hem de çok yazık! Görüldüğü gibi "Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok!"

YORUMLAR

  • 0 Yorum