Honaz'da tarih ayağa kalkıyor

Honaz’da bulunan 500 yıllık 2. Murat Cami’nin restore edilerek ayağa kaldırılması için Honaz Belediyesi ile yapıcı firma arasında sözleşme imzalandı.

Honaz'da tarih ayağa kalkıyor
19 Kasım 2019 - 09:07
Reklam
Reklam


HABER MERKEZİ

Honaz’da 15.yüzyılda Sultan 2. Murat tarafından yaptırılan 2. Murat Cami’ni ayağa kaldırılması için ilk adım atıldı. Caminin duvarları her geçen yıl daha fazla yıkılırken, Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek göreve gelir gelmez ilk olarak camide uzman ekiple incelemelerde bulunmuştu. Yapılan incelemelerin ardından caminin restore edilerek ayağa kaldırılması için çalışmalara başlandı.

Bu kapsamda Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek ile 3A Proje ve Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Karakaya arasında sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında Sultan Murat Cami’de rölöve, restitüsyon, restorasyon, inşaat mühendisliği, mekanik mühendisliği, elektrik mühendisliği, çevre düzenleme projelerinin ve zemin etüt raporlarının hazırlanması ile ilgili olarak anlaşmaya varıldı. Bununla ilgili olarak Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek ile 3A Proje ve Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Karakaya belediyede sözleşmeye imza attı.

Bu imzanın tarihi önem taşıdığını belirten Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, ‘’ Bize atalarımızın yadigarı olan 2. Murat Cami'nin restore edilerek ibadet edilebilir hale gelmesi için sözleşmemizi imzaladık. Bizim için çok değerli olan bu yapı muhakkak ayağa kaldırılmalı. Önce restore edilecek, daha sonra ayağa kaldırılacak 500 yıllık camimizi en güzel şekilde yapacağız. Tamamlandıktan sonra bu tarihi camide hep beraber namaz kılacak, ibadetlerimizi yapacağız. Ben bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum’’dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum